1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. 1000 istihdam=Ekonomik paketin iflası
1000 istihdam=Ekonomik paketin iflası

1000 istihdam=Ekonomik paketin iflası

UBP içindeki karşıt kamplar arasında kavga büyümeye devam ederken, yapılan itiraflar ve suçlamalar kamuoyunun bazı bilgilere ulaşmasını sağlaması bakımından ‘faydalı’ bile sayılabilir! Züğürt tesellisi belki bu, ama karşılıklı olarak söylenen

A+A-

 

 

 

UBP içindeki karşıt kamplar arasında kavga büyümeye devam ederken, yapılan itiraflar ve suçlamalar kamuoyunun bazı bilgilere ulaşmasını sağlaması bakımından ‘faydalı’ bile sayılabilir!

Züğürt tesellisi belki bu, ama karşılıklı olarak söylenenler, söylettirilenler bugüne kadar UBP’yle ilgili eleştirilere burun kıvıran, inanmak istemeyen çok sayıda insana ‘vay be’ dedirtiyor.

Ahmet Kaşif ve ekibinin yaşadığı ‘açık sansür’ ve bunun alenen dile getirilmesi bizim açımızdan ‘yeni’ değil. Hatta ‘haber değeri’ bile yok. Zira açık ya da kapalı, sansürün her çeşidini uygulayan bir zihniyet var, UBP’nin hamurunda…

Gün geldi rahmetli Rauf Denktaş BRT’den şikayetçi oldu…

Gün geldi Tahsin Ertuğruloğlu UBP’den koptuğu için BRT’den dışlandı.

Ve gün geldi Ahmet Kaşif de sansürden nasibini aldı.

Hem BRT’den, hem de parti gazetesi Güneş’ten!

Aday oldu olalı UBP’nin gazetesinde Ahmet Kaşif’in ne ismi var, ne resmi, ne de cismi!

Gazete baştan sona İrsen Küçük’le dolu…

Ahmet bey ve arkadaşları bağırıyor bu duruma, ama ne çare!..

**

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu da bağırıyor, ama kimsenin taktığı yok!

Herhalde BRT’de yayına çıkamadığı için Kıbrıs’ı ayarladı, çıktı konuştu.

İrsen Küçük’ün baskılarından, tehditlerinden söz etti.

Adeta bir muhalefet lideri gibi hem hükümeti, hem de İrsen beyin yaptıklarını yerden yere vurdu.

Söyledikleri içinde verdiği bir rakam ilgi çekiciydi. Eroğlu’nun tespitlerine göre İrsen Küçük kurultay hesabıyla bin kişiyi devlette işe almıştı.

Cumhurbaşkanı söylemişse, herhalde işkembeden sallamamıştır. Çıkıp yalanlayan da olmadı. Dolayısıyla bu bilgiyi ‘doğru’ kabul etmek gerekiyor.

**

Peki ama eğer kurultay döneminde hükümet bin kişiyi kamuya aldıysa, 2009’dan bu yana uygulanan ‘TC-KKTC protokolü’ ne oldu?

Hani kamu şişirilmeyecekti yapılmayacaktı?

Hani iki emekliye karşı bir istihdam kısıtlamasına uyulacaktı?

Hani cevizcinin çuvalından oynama dönemi kapanacaktı?

Bunların tümü o protokolde yazmıyor mu?

Yazıyor.

İyi de vatandaşın cebine uzanan bazı maddeleri uygulanmadı, gecikti diye ortalığı velveleye veren TC Yardım Heyeti bu duruma neden ses çıkarmıyor?

Bakanlıklar, yerel yönetimler bir litre su alacak olsa ‘hop’ diye sesini yükselten o ‘gizli hükümet ortağı’ neden bu kadar büyük rakamlarda istihdama göz yumuyor?

Protokolün baş mimarı ve baş savunucusu Büyükelçi Halil İbrahim Akça ‘1000 istihdam’a ne diyor? Bunu raporuna nasıl yazacak?

‘Başarı’ olarak mı, yoksa ‘başarısızlık’ diye mi?

**

TC Yardım Heyeti birçok konuda haddini aşıyor, iç işlere doğrudan müdahale ediyor. Kıbrıslı Türklerin onuruna dokunan yığınla söz, bir sürü tavır var buna örnek…

Elçi kah hükümetin kararına rağmen KIBTEK’in özerkleştirilmesine karşı medya önünde konuşuyor, kah Lefkoşa Türk Belediyesi’ni tartışıyor, kah geleceğe dönük projelerden dem vuruyor.

Bu kadar ileri giden Akça’nın İrsen Küçük’e istihdamlar konusunda verdiği avans ise enteresan bir durum olarak karşımıza çıkıyor.

Eroğlu’nun ‘1000 istihdam’la ilgili feveranının adresi, birbuçuk yıl önce Teknik Heyet Başkanı iken görevden alınmasını istediği, ancak karşısına ‘güven mektubu’ ile ve Büyükelçi olarak çıkan Akça’dır aslında…

Eroğlu bağırıyor, ama artık sesi deniz ötesinde hiç duyulmuyor galiba…

 

Not: Avrupa Gazetecilik Merkezi’nin (EJC) davetiyle, Avrupa ülkelerinden meslektaşlarla beraber ‘AB Kalkınma Günleri’ni izlemek üzere önümüzdeki hafta Brüksel’de olacağım. Dönüşte izlenimlerimi bu köşede paylaşacağım. Biz burada şebeke suyuna karışan lağımı, her yağmurda yaşadığımız su baskınını, UBP kurultayı vesilesiyle çeşitli çirkinlikleri ve itirafları izler ve yaşarken, bakalım AB’nin başkentinde neler var, neler yok. Görüşmek üzere…

 

 

 

Bu haber toplam 1242 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler