1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. '100 YILIN PROJESİ' HAYAT BULUYOR
100 YILIN PROJESİ HAYAT BULUYOR

'100 YILIN PROJESİ' HAYAT BULUYOR

Girne Belediyesi, ‘100 yılın projesi’ olarak adlandırdığı ‘Girne Kıyı Bandı Kentsel Tasarım ve Çevre Düzenleme Projesi’ni hayata geçiriyor.

A+A-

 

Girne Belediyesi, ‘100 yılın projesi’ olarak adlandırdığı ‘Girne Kıyı Bandı Kentsel Tasarım ve Çevre Düzenleme Projesi’ni hayata geçiriyor.

Belediye projenin ilk etabı olan Girne Kale arkasındaki kıyı sahilinde yer alan bölgeyle ilgili ‘Karakız Plajı Rekreasyon Alanı ve Çevre Düzenleme Projesi’nin ihalesini kazanan Rise Construction firmasıyla sözleşme imzaladı.

Bugün saat 10:00’da Dome Hotel’de yer alan imza töreninde, sözleşmeye, Girne Belediye Başkanı Sümer Aygın ile Rise Construction Direktörü Rıfat Şener imza koydu.

Finansmanı, yüzde elli TC Yardım Heyeti, geriye kalan kısmı Girne Belediyesi’nin öz kaynaklarıyla karşılanacak ve 6 ayda tamamlanacak proje, yaklaşık 1 milyon TL’ye mal olacak.

Proje; Girne Kale arkasında yürüyüş alanları, eğlence mekanları, plaj, rıhtım ve oto parkı yapımlarını kapsayacak.

İmza töreninde, TC Yardım Heyeti Başmüşaviri Ertan Tosun, Girne Belediyesi Müdür Muavini Ali Teknikel, bazı belediye meclisi üyeleriyle ile belediye çalışanları da katıldı.

AYGIN

Girne Belediye Başkanı Sümer Aygın, imza töreninde yaptığı konuşmada, projenin Girne’nin geleceğini şekillendireceğini ve bu açıdan büyük önem taşıdığın belirterek, bu projeye destek veren Türkiye Cumhuriyeti Lefkoşa Büyükelçiliği ile Yardım Heyeti’ne teşekkür etti.

Hayata geçecek proje ile Girne’de atıl durumda bulunan sahillerin turizme kazandırılacağını kaydeden Sümer Aygın, Karakız 1’inci etap rekreasyon projesinin tamamlanması ile tarihi Girne Limanıyla sınırlı kalan turizm hareketliliğinin daha geniş bir alana yayılacağını belirtti.

“Yüz yılın projesi adını verdiğimiz böylesi önemli bir projeyi Kıbrıs Türk halkı yüzyıllarca bu topraklarda var olacağına inandığımız için hayata geçiriyoruz” diyen Sümer Aygın, bugüne değil geleceğe yatırım yaptıklarını vurguladı.

TOSUN

TC Yardım Heyeti Başmüşaviri Ertan Tosun ise, Yardım Heyetinin yerel yönetimlerin projelerine her zaman destek verdiğini belirterek, Girne Belediyesi tarafından kale arkasında yapılmak istenen rekreasyon alanında katkı koyacaklarını söyledi.

Projenin yüzde elli finansmanını karşılayacaklarını böylelikle kaynağın daha etkili kullanılacağını ifade eden Tosun, ilk etabı kapsayan Karakız sahilindeki projenin hem turistik hem de halka hizmet vereceğini kaydetti.

Başmüşavir Ertan Tosun, kente yeni görünüm kazandıracak olan projenin Girne ile ülkeye hayırlı olmasını diledi.

TEKNİKEL

Girne Belediyesi Müdür Muavini Ali Teknikel de konuşmasında ‘100 yılın projesi’ olarak adlandırdıkları Girne’nin tüm kıyı bandını kapsayan 16 km uzunluğundaki ‘Girne Kıyı Bandı Kentsel Tasarım ve Çevre Düzenleme Projesi’nin ilk etabı olan ‘Karakız Plajı Rekreasyon Alanı ve Çevre Düzenleme Projesi’ ihale sözleşmesinin imza töreninde bulunmaktan onur duyduğunu belirtti.

Teknikel yaptığı konuşmada projenin altyapısı hakkında bilgi sundu.

ŞENER

Rise Construction Direktörü Rıfat Şener de yaptığı konuşmada Girne’ye yeni bir görünüm kazandıracak projede firma olarak ilk temel taşı koyacak olmaktan duyduğu gururu belirterek, kent için önemli bir projede yer almaktan mutluluk duyduklarını ifade etti.

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 959 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler