1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. 10 yılda 59 cinayet
10 yılda 59 cinayet

10 yılda 59 cinayet

Son 10 yıl içerisinde Kuzey Kıbrıs’ta meydana gelen cinayetler tablosu ürkütücü boyutta... 2001 yılından günümüze kadar 59 cinayet işlendi... 10 yılda 59 cinayet • MAĞUSA’DA CİNAYET PATLAMASI… Kuzey Kıbrıs’ta işlenen cin

A+A-

 

 

Son 10 yıl içerisinde Kuzey Kıbrıs’ta meydana gelen cinayetler tablosu ürkütücü boyutta... 2001 yılından günümüze kadar 59 cinayet işlendi...

 

10 yılda 59 cinayet

 

 

·        MAĞUSA’DA CİNAYET PATLAMASI… Kuzey Kıbrıs’ta işlenen cinayetlerin başında Mağusa bölgesi dikkat çekti. 10 yıl içerisinde Mağusa bölgesinde 17 cinayet gerçekleşirken, ikinci sırada da 15 cinayetle Girne bölgesi yer aldı

 

·        EN FAZLA CİNAYET 2004’TE… On yıl içerisinde en fazla cinayetin 9 cinayetle 2004 yılında işlendiği dikkat çekti. 2004 yılında işlenen 9 cinayet olayında 4’ü kadın, 7’si de erkek olmak üzere 11 kişi hayatını kaybetti

 

·        ATEŞLİ SİLAH…  İşlenen 59 cinayetin büyük bir çoğunluğunda ateşli silah kullanıldı. Bıçakla işlenen cinayetlerde de artış olduğu dikkat çekti

 

Kuzey Kıbrıs, son 10 yılını kimi zaman üzücü, kimi zaman sinirleri geren, kimi zaman da “bu kadarı da olmaz” dedirtecek çeşitli kriminal olaylarla geçirdi. Bu kriminal olayların içinde en dikkat çekici olanı ise küçük bir ülkenin 10 yıl içinde 59 cinayete sahne olmasıydı.

2001 yılında 4, 2002’de 7, 2003’te 8, 2004’te 9, 2005’te 6, 2006’da 7, 2007’de 4, 2008’de 3, 2009’da 5, 2010’da 4 cinayet ve son olarak 2011 yılının son aylarında ise 2 cinayet art arda gerçekleşti.
Son 10 yıl içerisinde en fazla cinayet Mağusa’da işlenirken, ikinci sırada da Girne bölgesi yer aldı. İşlenen tüm cinayetlerde 45’i erkek, 20’si de kadın olmak üzere toplam 65 kişi hayatını kaybetti.

 

EN FAZLA MAĞUSA’DA

Cinayetleri işleyen sanıklar ve hayatını kaybeden maktullerin çoğunlukla TC uyruklu oldukları dikkat çekerken, bu cinayetlerin başında mafya hesaplaşması, alacak verecek, soygun ve aşk cinayetleri oldukları göze çarptı. Son 9 yıl içerisinde meydana gelen cinayetlerin çoğu Mağusa ve Girne bölgelerinde işlendi. Gazimağusa ve Girne bölgelerinde 14’er cinayet işlenirken, Lefkoşa’da 8, Karpaz bölgesinde 3, Güzelyurt ve İskele bölgesinde ise 4 cinayet işlendi.

Son 10 yıl içerisinde meydana gelen cinayetlerin çoğu Mağusa ve Girne bölgelerinde işlendi.

Mağusa bölgesinde 17, Girne’de 15, Lefkoşa’da 11, Güzelyurt’ta 9,  Lapta’da 4, Karpaz’da 2 ve İskele bölgesinde de 1 cinayet işlendi. 10 yılda işlenen 59 cinayetten 48’i aydınlanırken, 11 cinayetin katilleri ise halen bulunamadı.

 

2004 YILINDA CİNAYET PATLAMASI...

Kuzey Kıbrıs’ta 2004 yılı içerisinde adeta bir cinayet patlaması yaşandı. 2004 yılında 9 cinayet olayı yaşandı ve 11 kişi hayatını kaybetti. 2001 yılında işlenen 4 cinayette 4 kişi, 2002 yılında işlenen 7 cinayette 7 kişi, 2003 yılında işlenen 8 cinayette 8 kişi, 2005 yılında işlenen 6 cinayet olayında 9 kişi, 2006 yılında işlenen 7 cinayette 8 kişi, 2007 yılında işlenen 4 cinayette 4 kişi, 2008 yılında işlenen 3 cinayette 3 kişi, 2009 yılında işlenen 5 cinayette 5 kişi, 2010 yılında işlenen 4 cinayette 4 kişi ve 2011 yılında işlenen 2 cinayette ise 2 kişi hayatını kaybetti.

 

CİNAYETLERDE ATEŞLİ SİLAH TERCİH EDİLİYOR...

İşlenen 59 cinayetin büyük bir çoğunluğunda ateşli silah kullanıldı. Katiller, genellikle kurbanlarının canını ateşli silah ile alıyor. Katiller yine kurbanları için bıçak kullanmayı da tercih ediyor! Bıçak kullanmayı tercih eden katiller kurbanlarına ya defalarca bıçak darbesi vuruyor ya da boğazını kesiyor.İŞTE SON 10 YILIN CİNAYETLERİ:

Yıl 2001
17 Nisan; Bilfer Palm Beach Genel Müdürü Levent Soykut, Gazimağusa’da Mahmut Yücetaş tarafından tabanca ile beş kurşun sıkılarak öldürüldü. Yücetaş cezasını tamamlayarak serbest kaldı.

29 Mayıs; Rant Döviz Bürosu sahibi Mustafa Tanıl, Lefkoşa’da Sudanlı Yassir Amir ve Mısırlı Mohammed Elawa tarafından, boğazı kesilerek öldürüldü.

13 Ekim; Rasiha Mehtap isimli kadın Girne’de 8 yerinden bıçaklanarak öldürüldü ancak katil ya da katiller bulunamadı.

23 Ekim; Süleyman Öz, Güzelyurt’ta ava gittiği arkadaşı Hasan Fırat tarafından av tüfeği ile yanlışlıkla vurularak öldürüldü.


Yıl 2002
27 Ocak; Ali Kılıç, Gazimağusa’da aracının içinde iple boğularak öldürüldü. Katil ya da katiller bulunamadı.

16 Şubat; Mehmet Tülek, Gazimağusa’da oğlu Abdullah Tülek tarafından 52 yerinden bıçaklanarak öldürüldü.

23 Şubat; Ayşen Hacı, Mallıdağ’da eski nişanlısı Ahmet Ok tarafından başına sıkılan tek kurşunla öldürüldü. Ahmet Ok, olay yerinde tabanca ile intihar etti.

18 Ağustos; İzzet Topal, Girne’de kimliği meçhul kişi ya da kişilerce 23 yerinden bıçaklandıktan sonra boğazı kesilerek öldürüldü.

27 Eylül; Mustafa Alpay Sporcuoğlu, Gazimağusa’da av tüfeği ile vurularak öldürüldü. Cinayeti işleyen bir baba ve iki oğlu olaydan bir ay sonra yakalandı.

1 Kasım; Kadir Hakan, Gazimağusa’da 15 yaşındaki Osman Kapusuz tarafından başına vurulan satır ile öldürüldü.

9 Aralık; Semiha İpek, Lefkoşa’da Mehmet Alakış tarafından başına vurulan demir su borusu ile öldürüldü.

Yıl 2003
17 Mart; Emete Güvercin, Geçitkale’de eski nişanlısı Fevzi Kızılkurt tarafından av tüfeği ile vurularak öldürüldü.

3 Nisan; Fatih Ergün, Sipahi-Kumyalı sahil şeridinde 43 yerinden bıçaklanarak öldürüldü. Katil ya da katiller bulunamadı.

1 Temmuz; Hatice Şakalak, Alsancak’ta boğazı kesilerek öldürüldü. Şakalak’ın katili Deniz Kerten, 1 yıl sonra Adana’da polise teslim oldu.

6 Temmuz; Cevdet Dereci, Geçitköy’de çocukluk arkadaşı Sürmeli Akbulut tarafından av tüfeği ile vurularak öldürüldü.

2 Ağustos; Şule Gürel, Gazimağusa’da, eski nişanlısı Yusuf Veziroğlu’nun sıktığı 9 kurşun ile öldürüldü.

4 Ağustos; Rabia Gören, Karpaz’da kaynı Yakup Çil tarafından 12 yerinden bıçaklandıktan sonra boğazı kesilerek öldürüldü.

8 Ağustos; Zeynel Abidin Karagöz, Güzelyurt’ta babası İsmail Karagöz tarafından bıçaklanarak öldürüldü.

17 Ağustos; Stanley James Rankin, Girne’de Christopher Boak tarafından av tüfeği ile vurularak öldürüldü.

Yıl 2004
9 Nisan; Servet Halil Akifoğlu ve Jale Zabitgil isimli ana-kız, Gazimağusa’da Sırma Balcı ve Veli Bıçak isimli ana-oğul tarafından başlarına demir vurularak öldürüldüler.

1 Mayıs; iş adamı Mehmet Reis, Lefkoşa’da vücuduna sıkılan 7 kurşun ile öldürüldü. Katil ya da katiller hala bulunamadı.

9 Temmuz; Ayer Akkaya, Çatalköy’de Murat Temizsoy’un başına defalarca çekiçle vurması nedeniyle ağır yaralandı. Akkaya 15 Temmuz 2004’te öldü.

29 Ağustos; Barış Genç, Gazimağusa’da arkadaşı Tekin Çetin tarafından bıçaklanarak öldürüldü.

23 Eylül; Sıtkı Armutçu, İskele-Ardahan yolunda İbrahim Ülgenler’in başına sıktığı tek kurşunla öldürüldü.

24 Eylül; Fatma Kaytazoğluları, Lapta’da oğlu Ünal Kayazoğluları tarafından elleri ve ayakları bağlandıktan sonra, koli bandı ile başından boğazına kadar sarılarak banyo dolabına kilitlendi. Fatma Kaytazoğluları boğularak öldü.

12 Kasım; Dr. Erol Küfi ile Metin Ergülen, Lefkoşa’daki Köşklüçiftlik’te Dr. Küfi’nin evinde ölü olarak bulundu. Cinayetten yaklaşık bir hafta sonra bulunan ve boğazları kesilerek öldürüldüğü tespit edilen Küfi ile Ergülen’in cesetleri erimeye yüz tutmuştu.

12 Kasım; Aydınköy’de Ali Baytunç isimli vatandaş, evine hırsızlık amacıyla giren 18 yaşındaki bir genç tarafından altı bıçak darbesiyle öldürüldü.

29 Aralık; Gazimağusa’da Ayşe Tat, nişanlısı ile yürürken, tabancalı saldırıya uğrayarak, Resul Çakmak tarafından öldürülmüştü.

Yıl 2005
16 Ocak; Güney Kıbrıs’ta Elmas Güzelyurtlu, eşi Zerrin ve kızları Eylül Güzelyurtlu Lefkoşa Larnaka yolu üzerindeki Goşşi köyü yakınlarında başlarına defalarca ateş edilerek öldürülmüştü. Katil zanlıları siyasi nedenlerden dolayı açığa çıkarılamadı.

28 Şubat; Lapta’da ikamet eden İngiliz çift Anne Mahoney ve Lyn Mahoney, kendisine küfrettikleri gerekçesiyle Ufuk Değnekçi tarafından bıçaklanarak öldürülmüşlerdi.

18 Nisan; Girne Kaşgar Court bölgesi Bellavue Sitesi F Blok’ta iki kişi arasında başlayan tartışma boğuşmaya dönüştü ve Şakir Dağlı (E-34) isimli bir kişi Metin Tülücü tarafından bıçaklanarak öldürüldü.

20 Nisan; Alper Çayır eşi Hatice Çayır, tarafından öldürüldü. 1 Mayıs tarihinde cesedi bulunduğunda maktul, 10-11 gün önce öldürülmüştü. Otopsi raporuna göre maktul Alper Çayır, kesici ve delici bir aletle iç ve dış yaralara bağlı kanama sonucu öldü.

23 Nisan; Girne’deki evinde ölü olarak bulunan 90 yaşındaki İngiliz Joseph Swindells’in evine hırsızlık amacıyla giren biri tarafından öldürüldüğü sanılıyor. Swindells’in 4 gün önce öldürüldüğü tahmin edilirken, polisler cesedi 23 Nisan akşamı buldu.

16 Ekim; Gazimağusa’da 3 kişi arasında yaşanan bıçaklı kavga kanlı bitti. Haklıgil Benzin İstasyonu yanında saat 17.30’daki cinayette Mehmet Ali Arslan adlı Gaziantep doğumlu 23 yaşındaki bir genç tek bıçak darbesi ile öldürüldü. Polisten alınan bilgiye göre cinayetle ilgili İsmail Tan ve Ahmet Gece isimli 2 kişi zanlı olarak tutuklandı.

Yıl 2006
10 Ocak; Erdemli’de 14 yıldır kocasının kendisini dövdüğünü iddia ederek kocası Özcan Sancak’ı (45) ekmek bıçağıyla öldüren Selda Sancak tutuklandı.

27 Nisan; Niyazi Mehmet İşler, karısı Ayşe İşler’i kalbinden üç kez bıçaklayarak öldürdü.

27 Mayıs; Yayla’da eşi ile tartışan Yıltan Kahramanoğlu, öfkesine hakim olamayınca büyük bir aile faciası yaşandı. İki çocuk annesi eşi Dilek Kahramanoğlu’nu av tüfeği ile iki el ateş ederek öldürdü.

20 Haziran; Türkmenistan uyruklu inşaat işçisi Azamad Yusubuf, 21 yaşındaki Zafer Eşrif adlı kişi tarafından öldürüldü.

24 Haziran; Gazimağusa’da 24 Haziran tarihinde Ahmet Girgin vurularak öldürüldü. Olayla ilgili İbrahim Maraşlı ve Hüseyin Maraşlı tutuklandı. Cinayeti uluslararası bir suç örgütünün Kuzey Kıbrıs’ta bulunan bağlantılarının işlediği şüphesi üzerinde duruluyor.

28 Ağustos; İki yıldır kayıp olan ve ailesi tarafından aranan Ahmet Olgun’un cesedinden arta kalan kafatası ve kemikleri, Nergisli-Sütlüce arasındaki bir arazide bulunan su kuyusunda yapılan araştırma sonucunda bir torbanın içinde bulundu. Durmuş Tutucu suçunu itiraf etti. Cinayetin diğer faili kardeşi Güray Tutucu’nun ise cinayetten sonra Kasım 2005’te tüp gazla intihar ettiği belirlendi. Tutucu’nun uyuşturucu bağımlısı olduğu ve cinayetten sonra, içine kapanıp, daha fazla uyuşturucu aldığı, ardından ise intihar ettiği öğrenildi.

19 Aralık; Lapta’da Grand Ruby Casino’da meydana gelen silahlı çatışma sonucu Musa Çakmak ve Hüseyin Dönmez isimli kişiler ölmüştü.
Lapta’yı kana bulayan, iki kişinin ölümüyle sonuçlanan silahlı kavganın altında mafyanın haraç hesaplaşması vardı... Olayların göbeğindeki isim ise Susurluk Davası’nda hüküm giyen Yaşar Öz’dü.

Yıl 2007
22 Şubat; Beyarmudu köyünde sakin Ahmet Mesut Kafkas, ilk önce darp edildi ardından yakılarak öldürüldü. Cinayet zanlıları Osman Bayır, Ferhat Dursun ve Yusuf Teker tutuklandı.

18 Nisan; Çiftçiler Birliği’nin ambarında çalışan Zekai Kalendar, meçhul kişilerce darp edilip öldürülmüştü.

17 Haziran; Gönyeli’de sakin Ülkü Hikmetoğlu, 3 çocuğunun annesi olan karısı İlkay Hikmetoğlu’nun kafasını keserek öldürdü. İlkay Hikmetoğlu’nda 15 bıçak darbesi tespit edilirken, evde de 7 ayrı bıçak bulundu. Hikmetoğlu, 12 yıl ağır hapis cezasına çarptırıldı.

7 Ekim; Lefkoşa Suriçi’nde, Hasan Şener isimli 71 yaşındaki kişiye evinde önce başına vuruldu, ardından boğazından dikenli tel ile boğularak öldürüldü.

Yıl 2008
24 Şubat; Gaziantepli iş adamı Mehmet Emin Aytekin, Jasmine Court Otel’in arkasındaki sokakta, araç içinde başından vurularak öldürüldü ve Girne Amerikan Üniversitesi (GAÜ) yakınlarında yapım çalışması devam eden çevre yolunun alt kısmındaki dere yatağına gömüldü. Cinayetle ilgili yargılanan Serdar Nehir, ömür boyu hapis cezasına çarptırıldı.

4 Ağustos; Kılıçaslan-Yılmazköy arasındaki İkidere mevkiinde göğsüne ve çenesine sıkılan kurşunlar sonucu ölen Mustafa Akmandor’un cesedini bulan polis, ayrıca Lefkoşa-Güzelyurt anayolu üzerinde, Türkeli yakınlarında ise Akmandor’a ait ve ateşe verilerek yakılan JS 500 plakalı BMW X5 aracı buldu. Cinayetle ilgili yargılanan Akif Küçük 25 yıl, Ferhat Beyoğlu 6 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

23 Ağustos; Lapta Polis Karakolu’nda görev yapan polis memuru Hüseyin İnci, boşandığı eşi Ayşe Kanat’ı göğüs ve başından üç kez ateş ederek öldürdükten sonra intihar etti. Güzelyurt Sağlık Merkezi’nde hemşire olarak görev yapan Ayşe Kanat, aldığı üç kurşunla olay yerinde yaşamını yitirdi.

Yıl 2009
22 Ocak; Jübile Döviz Bürosu’nun sahibi İbrahim Gazi Lefkonuklu, kar maskeli iki kişi tarafından Küçük Kaymaklı’daki evinde soyguna ve saldırıya uğradı.
Kar maskesi taktıkları belirlenen soyguncular, Lefkonuklu’nun döviz bürosundan evine getirdiği 100 bin TL’yi alarak Lefkonuklu’yu öldürdü. Cinayet aydınlatılamadı.

25 Ocak; Soygun olayından 3 gün sonra, Esentepe- Alevkayası arasında yol üstünde, Akın Sarı’nın kısmen yanmış cesedi bulundu. Olayın hemen ardından Akın Sarı’nın eşi Rukiye Sarı polisin ilk sorgusunda cinayeti üstlendi. “Ahlaksız teklifte bulundu, öldürdüm” diyen Rukiye Sarı’nın cinayeti, 20 yaşındaki sevgilisi Ahmet Kal ile birlikte planladığı ve eşini sevgilisiyle birlikte öldürdüğü ortaya çıktı. Rukiye Sarı ve Ahmet Kal 25’er yıl hapis cezasına çarptırıldı.

10 Şubat; Kız meselesi yüzünden çıkan kavgada Mehmet Yalçın, Lefkoşa Türk Belediyesi’nde temizlik işçisi olarak çalışan 41 yaşındaki Nevzat Yılmaz’ı 16 yerinden bıçaklayarak öldürdü. Ağır Ceza Mahkemesi’nde yargılanan Mehmet Yalçın, 20 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

12 Mayıs; Yücel Erol, Lapta çöplük bölgesi olarak isimlendirilen bölgede yuvarlanarak devrilen BMW X6 marka aracının içinde ölü olarak bulundu. Otopsi sonrası başına 6 kurşun sıkıldığı ortaya çıkan Yücel Erol cinayetiyle ilgili, Güzelyurtlu ailesi cinayetlerinin zanlılarından olan Mustafa Çavga ve Emin Özbeyit ile birlikte Hasan Nur isimli bir kişi de gözaltına aldı. Cinayet sanıklarına 25 yıla kadar hapislik cezası verildi.

28 Ekim; Mağusa ilçesine bağlı Görneç köyünde Cumali Üzümcü, Yalçın Şah tarafından aldığı darbelere bağlı kalp krizi geçirerek yaşamını yitirdi. Cinayetten gözaltına alınan Yalçın Şah, aleyhine başlatılan “adam öldürme” suçuyla ilgili tutuksuz yargılanıyor.

Yıl 2010
26 Ocak; Tüyler ürpertici cinayette aralarında alacak verecek meselesi yüzünden çıkan tartışma sonucunda C.S. (24), tasarrufunda bulundurduğu iki adet bıçak ile Ege Apartmanı daire 12’de kalan Zafer Soner Şimşek’i (23) acımasızca birçok kez bıçaklayarak öldürdü.

8 Mart; 26 yaşındaki Mehmet Kaşık, hastane önünde hastanede refakatçi olan 18 yaşındaki Günlera Bekiyeva’yı, aşk meselesi sebebiyle bıçaklayarak öldürdü.
Aşkına karşılık vermeyen Türkmenistanlı Günlera Bekiyeva’yı bıçakla boğazından, karın bölgesinden, kolundan ve kalçasından acımasızca bıçaklayan Mehmet Kaşık, aynı bıçakla kendi boğazını keserek intihar etti.

20 Mart; Kız arkadaşını rahatsız ettiği gerekçesiyle Fatih Gümrah’ın giriş kapısını tekmeyle açtıktan sonra içeriye giren zanlı Kaan Dumanay, elinde tuttuğu cam bardak ile Gümrah’ın boynunu keserek ölümüne sebep oldu.

30 Temmuz; 15 yaşındaki M.A., üvey kardeşi 8 yaşındaki Umut Ötegen’i, ‘kıskançlık’ nedeniyle boğarak öldürdü. Adaya 29 Temmuz’da Aydınköy’de bir bahçe evinde, ‘üvey evlat’ olarak yaşamaya gelen Umut Ötegen, üvey babasıyla kurduğu baba-oğul ilişkisini kıskanan 15 yaşındaki üvey kardeşi M.A. tarafından öldürüldü.

 

Yıl 2011

19 Ekim; Esaf Tarım, eşi Loredena Tarım’ın kendisini iki yıldır Orhan Dural ile aldattığı gerekçesiyle, Orhan Dural’ı av tüfeğinin namlusunu keserek sol kalçasından vurarak öldürdü. “Namusum için vurdum” diyen Esaf Tarım, olay sonrası polise giderek teslim oldu. 2011 yılının ilk cinayeti olan bu cinayet ülkede büyük şok yarattı.

 

21 Ekim; Hasan Kaşıkçıer adlı taksici, “alacak verecek davası” nedeniyle Fatih Yılmaz ve Adnan Öz tarafından bıçaklanarak öldürüldü. Kaşıkcıer’in cesedi Tepebaşı köyünde bir ağacın altında bulunurken, zanlılar Fatih Yılmaz Adnan Öz polis tarafından tutuklandı.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 6242 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler