1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. '10 NUMARA'DA KIBRIS GÖRÜŞÜLDÜ
10 NUMARADA KIBRIS GÖRÜŞÜLDÜ

'10 NUMARA'DA KIBRIS GÖRÜŞÜLDÜ

Türkiye Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, İngiltere'ye yaptığı resmi ziyaret kapsamında İngiltere Başbakanı David Cameron'la görüştü. Başbakanlık ''10 Numara”da' basına kapalı gerçekleşen görüşmeye, TC Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, TC Dışişleri Bak

A+A-

 

 

 

Türkiye Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, İngiltere'ye yaptığı resmi ziyaret kapsamında İngiltere Başbakanı David Cameron'la görüştü.

 

Başbakanlık ''10 Numara”da' basına kapalı gerçekleşen görüşmeye, TC Başbakan Yardımcısı Ali Babacan,  TC Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Türkiye'nin Londra Büyükelçisi Ünal Çeviköz ve Genelkurmay 2. Başkanı Orgeneral Hulusi Akar da katıldı.

 

Görüşmenin ardından yapılan ortak açıklamada konuşan Gül, Cameron ile birçok konuda görüş alışverişinde bulunduklarına değindi. Gül, görüşmede Türkiye'nin AB müzakere sürecine özel bir önem verdiklerini vurguladı.

 

Kıbrıs'taki müzakere sürecini de ele aldıklarını dile getiren Türkiye Cumhurbaşkanı Gül, BM Genel Sekreteri'nin gözetimindeki müzakereleri iki garantör olarak desteklediklerini bildirdi.

 

Gül, ''AB, güçlü siyasi irade ortaya koymazsa, adanın birliğinin Güney Kıbrıs'ın isteksizliğinden dolayı imkansız hale gelebileceğine özellikle dikkati çektim'' dedi.

 

Abdullah Gül, Güney Kıbrıs'ın 2004 yılındaki referandumu reddetmesine rağmen, AB'ye alındığını anımsatarak, ''Rum kesimi, Avrupa tarihindeki böyle kritik bir dönemde dönem başkanlığı üstlenmeye hazırlanıyor. Bu nedenle, her iki tarafı da Kıbrıs'ta kapsamlı bir çözüm için iyi niyetli olmaya teşvik etmeliyiz'' diye konuştu.

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 1017 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler