1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. 1 TEMMUZ'U BEKLEMEDİ
1 TEMMUZU BEKLEMEDİ

1 TEMMUZ'U BEKLEMEDİ

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu’nın Özel Temsilcisi Kudret Özersay görevinden ayrıldı. Özersay kararını hem “twitter” hesabından hem de kendi web sayfasından duyurdu. İşte Özersay’ın kudretozersay.com’da çıkan açıklaması; (8 Haz

A+A-

 

 

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu’nın Özel Temsilcisi Kudret Özersay görevinden ayrıldı.

Özersay kararını hem “twitter” hesabından hem de kendi web sayfasından duyurdu.

İşte Özersay’ın  kudretozersay.com’da çıkan açıklaması;

 

(8 Haziran 2012)
Yaklaşık iki yıl önce Sayın Cumhurbaşkanı Dr. Derviş Eroğlu tarafından verilen ve bu güne değin yerine getirdiğim Özel Temsilcilik görevini bugün itibariyle iade etmiş bulunuyorum.

Bugün Kıbrıs Türk halkının siyasi aktörleriyle kurumlarının içinde bulunduğu durum hepimizin sorumlu davranıp bir şey yapmaya çalışmasını zorunlu kılmaktadır. Özel Temsilcilik görevinden bağımsız şekilde bir akademisyen olarak topluma yönelik sorumluluğum gereği bazı yeni inisiyatif ve hareketlere modern demokrasilerde olduğu gibi çeşitli şekillerde katkı koyma hak ve ödevine sahip olduğumu düşünüyorum. Bunun Cumhurbaşkanlığı kurumuna zarar verdiğini ya da bana verilen görevin olması gerektiği gibi yerine getirilmesine engel olduğunu düşünmüyorum.

Herkesin rahatlıkla takip edebileceği şekilde şeffaf biçimde devam eden Toparlanıyoruz hareketi gibi bir inisiyatifte yer alıp alamayacağım konusunda son günlerde Sayın Cumhurbaşkanımızla görüş ayrılığına düştüğümüz bilinen bir husustur. Gerek bu durum, gerekse bu görüş ayrılığı ertesinde görevimle ilgili olarak ortaya çıkan yeni şartlar ışığında değerlendirildiğinde, bana verilen bu görevi sürdürmemin doğru olmayacağı anlaşılmaktadır.

Kapsamlı çözüm müzakerelerinin Rum tarafındaki siyasi ortam ve genel olarak sürecin kendi iç dinamiklerinden ötürü güven yaratıcı önlemlerin görüşüldüğü bir sürece dönüşmesi nedeniyle görevimi iade edişimin süreçte herhangi bir sıkıntı yaratmayacağı açıktır. Ancak yine de bu görevi üslenecek olanlara, devletin devamlılığı prensibi gereği, ihtiyaç duyulması halinde dışarıdan bir akademisyen olarak yardımcı olmaya hazır olduğumu kamuoyunun bilmesini isterim.

2010 yılından bu yana sürdürmekte olduğum görevim sırasında Kıbrıs’ta haklarımızın korunacağı kalıcı bir çözüm bulunabilmesi için elimden gelen çabayı ortaya koyduğuma inanıyorum.

Makamlar, mevkiler geçicidir. Kalıcı olan verdiğiniz hizmettir. Geçen süre zarfında görevimi yerine getirmeme tüm enerjisi ve moral desteğiyle yardımcı olan ekibime teşekkürü bir borç bilirim.

Saygılarımla,

Kudret Özersay

 

 

 

 

Bu haber toplam 1988 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler