1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. 1 TEMMUZ’DAN SONRA YOK
1 TEMMUZ’DAN SONRA YOK

1 TEMMUZ’DAN SONRA YOK

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu’nun Özel Danışmanı Kudret Özersay, 1 Temmuz itibarıyla Cumhurbaşkanlığı’ndaki görevinden ayrılacağını söyledi. Özersay, geçtiğimiz haftalarda Cyprus Today’de çıkan bir röportajda, Kıbrıslı Türklerin aleyhine

A+A-

 

 

 

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu’nun Özel Danışmanı Kudret Özersay, 1 Temmuz itibarıyla Cumhurbaşkanlığı’ndaki görevinden ayrılacağını söyledi.

Özersay, geçtiğimiz haftalarda Cyprus Today’de çıkan bir röportajda, Kıbrıslı Türklerin aleyhine işleyen müzakere sürecine inancının kalmadığını ifade etti. 

“Kıbrıslı Rumlara adanın doğal gaz ve petrol rezervlerini birlikte araştırmayı teklif ettik; ancak bize bir anlaşmadan sonra kaynakların paylaşılacağı söylendi” diyen Özersay, izolasyonların kaldırılmasının talep edildiğinde de yine aynı cevabı aldık. 

Müzakerelerin bir anlaşma ile sonuçlanması için fayda getirecek bir metot belirlenmedikten sonra yapılan görüşmelerin Kıbrıslı Türklerde uyuşturucu etkisi yarattığını ifade eden Özersay, bu nedenden dolayı insanların ülkede yaşanan anormallikleri normal gibi karşıladığını vurguladı.

 

ANCAK BM PARAMETRELERİ DEĞİŞTİRİLİRSE

 

“Kıbrıslı Türklerin varlığı ve iradesini yok sayan bu görüşme sürecinde artık yer almayacağım” şeklinde konuşan Özersay, görüşmelere ancak BM’nin parametreleri değiştirmesi halinde katkı koymaya devam edeceğinin altını çizdi.

Özerday, 16 Ocak 2011 tarihli haftalık Kathimerini gazetesinde çıkan mülakatında, müzakerelerin 40 yıl daha devam edeceği izlenimi edinmesi halinde istifa edeceğini söylemişti.

Özersay, Cyprus Today’e verdiği ve aynı zamanda güneydeki Cyprus Mail’de de yayınlanan röportajında, müzakerelerin 1 Temmuz’dan sonra devam edip etmeyeceğinin belli olmadığını, buz dolabına konması halinde bunun Kıbrıs (Güney)’ın AB Dönem Başkanlığı’nın sonuna kadar mı yoksa güneydeki başkanlık seçimlerinin sonuçlanmasına kadar mı olacağının bilinmediğini ifade etti.

Müzakerelerin başarısızlığa uğraması halinde Kıbrıs Türk tarafının BM parametreleri ve uluslaraası toplumun beklentilerine paralel bir takım planları uygulamaya koyması gerektiğinin altını çizen Özersay, “B planı” olarak adlandırılan bu uygulamaların bölgedeki barış ve istikrarı bozmayacağını ancak uygulama konusunda Kıbrıs Rum tarafının onayına ihtiyaçları olmadığını belirtti.

 

Bu haber toplam 2207 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler