1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. '1 TEMMUZ SONRASI BİR YERE VARMAK MÜMKÜN DEĞİL'
1 TEMMUZ SONRASI BİR YERE VARMAK MÜMKÜN DEĞİL

'1 TEMMUZ SONRASI BİR YERE VARMAK MÜMKÜN DEĞİL'

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, ara bölgedeki görüşmeden dönüşünde, Cumhurbaşkanlığı’nda basına açıklama yaptı.

A+A-

 

 

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, Güney Kıbrıs’ın AB dönem başkanlığını üstleneceği 1 Temmuz’dan sonra çözüm müzakereleriyle bir yere varılamayacağı görüşünü yineleyerek, bugün Rum lider Dimitris Hristofyas’la yaptıkları görüşmede de bunu gündeme getirdiklerini söyledi.

Cumhurbaşkanı Eroğlu, altı ay boyunca görüştükleri mülkiyet başlığında, Kıbrıs Rum tarafının “toprakta ne alacağımı bilmezsem mülkiyeti görüşemem” tavrı nedeniyle düşündükleri manada bir sonuç alamadıklarını ifade etti.

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, ara bölgedeki görüşmeden dönüşünde, Cumhurbaşkanlığı’nda basına açıklama yaptı.

PERŞEMBE LİDERLER, PAZARTESİ TEMSİLCİLER

Bugün yine mülkiyeti görüştüklerini ve iki tarafın da görüşlerini ortaya koyduğunu ifade eden Eroğlu, “Bazı fikir ayrılıkları olsa da, yakınlaşma sağlayabilir miyiz diye gelecek Perşembe liderler bir araya gelecek” dedi.

Cumhurbaşkanı Eroğlu, özel temsilcilerinin ise Pazartesi günü saat 16.00’da görüşeceğini ifade ederek, mülkiyet başlığını tamamlamaya çalışacaklarını söyledi.

Bugün mülkiyet konusuna yoğunlaştıklarını belirten Eroğlu, BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Danışmanı Alexander Downer’ın, Genel Sekreter Ban’ın bazı sözlerine de değinerek görüşleri ortaya koyduklarını; bazı sorularla açılımlar yaparak toplantıyı tamamladıklarını belirtti.

“1 TEMMUZ SONRASI BİR YERE VARMAK MÜMKÜN DEĞİL”

Cumhurbaşkanı Eroğlu, Downer’ın Associated Press ajansına verdiği ve “1 Temmuz’dan sonra Kıbrıs müzakerelerinde olumlu sonuç elde edebilmek için gerekli ortamın oluşacağına inanmadığını söylediği” demeçle ilgili soruya karşılık, Downer’in bir gerçeği ifade ettiğini kaydetti.

“1 Temmuz’a kadar bir anlaşmaya varamazsak, 1 Temmuz’dan sonra bir sonuç almak, artık Güney’in Cumhurbaşkanı seçimi tartışmaları başlayacağı ve adayların birbirini suçlayacağı bir zamanda görüşmelerde bir yere varmak mümkün değildir” diyen Cumhurbaşkanı Eroğlu, şöyle konuştu:

“BM Genel Sekreteri Ban’ın ‘şimdi anlaşma zamanıdır’ sözlerinden hareketle ve 1 Temmuz’un görüşmelerin doğal sonu olacağı ifadesinden sonra biz de 1 Temmuz’dan sonra müzakerelerin herhangi bir anlaşmaya imkan vermeyeceği görüşünü bugün de gündeme getirdik.”

Cumhurbaşkanı Eroğlu, Rum Yönetimi Başkanı Hristofyas’ın dünkü basın toplantısında mülkiyet ve toprak konusundaki ısrarıyla ilgili soruya karşılık ise “Sayın Hristofyas, dünkü basın toplantısında haklı olarak bugüne kadar kendisini eleştirenlere de yanıt verme fırsatı buldu. Ama müzakerelerin devam ettiği bir zamanda müzakerelere girmemesi mümkün değildi. Dolayısıyla biraz beni, biraz Türkiye’yi suçlayarak Kıbrıs konusunda görüşmelere de girmiştir” dedi.

“BAŞTAN BERİ TOPRAK VE HARİTAYI BAĞLANTILI GÖRDÜLER”

Rum tarafının başından beri toprak ve haritayı bağlantılı gördüğünü ve birlikte görüşülmesini istediğini kaydeden Derviş Eroğlu, halbuki bunların ayrı başlıklar olduğunu söyledi.

Mülkiyeti 6 ay boyunca görüştüklerini ve tarafların görüşlerini ortaya koyduğunu anlatan Cumhurbaşkanı Eroğlu, mülkiyetle ilgili iki tarafın görüşleri ayrı ayrı yazıldığına göre, bu görüşlere konsantre olmayı; mülkiyette bir sonuca vardıktan sonra haritanın, uluslararası toplantının ilanından kısa süre önce ele alınmasını savunduklarını söyledi. Eroğlu, “Fakat bugüne kadar bu konuda mutabakat sağladığımızı söyleyemeyiz” diye konuştu.

Müzakerelerde “yönetim ve güç paylaşımı, AB, ekonomi, mülkiyet, toprak ve garantiler” olmak üzere altı başlık bulduğuna işaret eden Cumhurbaşkanı Eroğlu, hiçbir başlığın bağlanmadığını ve tümünü tekrar müzakere ettiklerini kaydetti. Mülkiyetle ilgili Kıbrıs Türk tarafının 50 sayfayı aşkın önerileri olduğunu hatırlatan Eroğlu, bunları uzunca süre tartıştıklarını ancak Rum tarafı “toprakta ne alacağımı bilmezsem mülkiyeti görüşemem” dediği için düşündükleri manada bir sonuç alamadıklarını ifade etti.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 580 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler