1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. 1 MAYIS'A DOĞRU
1 MAYISA DOĞRU

1 MAYIS'A DOĞRU

1 Mayıs Tertip Komitesi, bu sabah DEV-İŞ Ahmet Sadi Toplantı Salonu’nda düzenlenlediği basın toplantısında 1 Mayıs programını açıkladı. Basın toplantısının tam metni şöyle; 1 Mayıs, Emek-Sermaye mücadelesinde önemli bir dönüm noktasıdır.

A+A-

 

 

1 Mayıs Tertip Komitesi, bu sabah DEV-İŞ Ahmet Sadi Toplantı Salonu’nda düzenlenlediği basın toplantısında 1 Mayıs programını açıkladı.

 

 

Basın toplantısının tam metni şöyle;

 

1 Mayıs, Emek-Sermaye mücadelesinde önemli bir dönüm noktasıdır. Ezen-Ezilen kavgasında 1 Mayıs’lara kadar varan mücadele, dünya tarihinin en eski mücadelesidir ve bugün hala devam ediyor.

 

Sermaye daha çok kar için, kendi düzenlerini sürdüren kapitalist Devletleri ile birlikte emekçiler üzerindeki baskı ve sömürüsünü çoğaltırken, Emekçiler ise insanca yaşamak ve sömürüsüz bir dünya için bu kavganın içerisinde yer aldılar.

 

1 Mayıs’ın oluşumuna neden olan 1886 Şikago grevleri bu mücadelede bir başlangıç veya son değil, ancak İşçi sınıfı adına ileri atılan çok ciddi kazanımların elde edilmesine neden olan bir dönüm noktasıdır. Özellikle 1800’lü yılların sonları ve 1900’lü yılların başları 1 Mayıs Mücadele süreci sayesinde emekçilerin birçok sınıfsal kazanım elde ettiği dönemdir. 

 

Ancak özellikle son 30-35 yıldır ileri çıkan Neo Liberal politikalar, emekçilerin canları pahasına elde ettiği kazanımları yok etme anlamında ilerlemektedir. Bu dönemde, Özelleştirme uygulamaları, “taşeron”, “esnek çalışma”, “geçici”, “sözleşmeli” gibi örgütsüz çalıştırma yöntemleri ile kazanımlar yok sayılıyor.

 

Bizim ülkemizde de UBP Hükümeti ile Sermaye çevreleri bu çerçevede davranmakta ve çalışanların tüm kazanımlarına saldırmaktadırlar. Türkiye’deki AKP Hükümeti ile işbirliği yaparak, Dayatma Paket Programlar ile bir yandan çalışan hakları budanmakta, diğer yandan da azınlığa düşürülen Kıbrıslıtürklerin siyasi iradesi gasp edilmekte ve Toplumsal Varlığımız tehdit edilmektedir. Bu anlamda bir Mücadele günü olan 1 Mayıs bu yıl daha da önem kazanmıştır.

 

Tüm Dünyada, başta Emperyalist Devletlerin ve Çokuluslu Şirketlerin  emekçi haklarına saldırılarını artırdığı,  kendi çıkarları için dünya halklarına saldırılarda bulunduğu bir dönemdeyiz. Neo Liberal küreselleşmenin sosyal eşitsizlikleri ve sömürüyü arttırarak yoksullar ve işsizler ordusu yarattığı, ve tabii ki tüm dünyada emekçilerin mücadelelerini yoğunlaştırması gerektiği bir ortamda bu yıl 1 Mayıs etkinlikleri gerçekleşecektir.   

 

1 Mayıs günü, resmi tatil olduğu halde ülkemizde de yine birçok işyerinde, emekçilerin çalıştırıldığına tanık olacağız. Bu çerçevede İşverenlere ‘İşçi Bayramı olan 1 Mayıs’ta işyerlerini açmamaları, işçilerine tatil haklarını vermeleri’ çağrısı yapıyoruz.

 

Diğer yandan, Kıbrıs Sorununda hala siyasi bir çözüme ulaşılamamıştır. Kıbrıs’ta Barış isteyen insanlar olarak bizler mutlaka sesimizi daha da yükselteceğiz ‘Kıbrıs’ta çözümün adı “Birleşik Federal Kıbrıs”tır. Kıbrıs sorununda çözüme bu temele bağlı davranarak ulaşılabileceğinin bilinci içerisinde, görüşmecilere BM parametrelerine ve bundan önceki görüşmecilerin üzerinde uzlaşmaya vardıkları konulara sadık kalmaları çağrısı yapıyoruz.

 

İşçi Sınıfının Uluslararası Birlik, Mücadele ve Dayanışma Günü olan 1 Mayıs İşçi Bayramı nedeniyle örgütlerimiz 2012 Mitingini ortak gerçekleştirmek için biraraya geldik ve 1 Mayıs Tertip Komitesi olarak görevlendirilen Sendikalar gerekli çalışmaları sürdürmektedir. Bu yıl, 26’sı Sendika olmak üzere toplam 36 örgüt 1 Mayıs 2012 salı günü, saat 18.30’da Kuğulu Park’ta toplanarak Sarayönü Meydanı’na (Atatürk Meydanı) yürüyecek ve burada ortak bir Miting gerçekleştireceğiz. Mitinge  Güney Kıbrıs’tan PEO ve SEK temsilcileri de destek verecektir. Sabah ise bazı örgütlerimiz Güney Lefkoşa’da PEO’nun organize edeceği etkinliğe destek verecektir.

 

1 Mayıs İşçi Bayramı nedeniyle vurgulamak isteriz ki tüm dünyadaki emekçilerin çıkarı Barışta ve Savaşsız Sömürüsüz bir Dünyadadır. Barış mücadelesi, İşçi Sınıfının ‘İş ve Ekmek’ mücadelesinin ayrılmaz bir parçasıdır. İşçi Sınıfının  ideallerinin gerçekleşmesi için verilen mücadele tüm dünyada sürmektedirler.

 

Haydi, Tüm Emekçiler ve Emeğe Saygı Duyanlar, Sosyal Adalet ve Barış için 1 Mayıs’ta saat 18.30’da Kuğulu Parkta toplanalım ve Sarayönü Meydanına Yürüyelim.

 

  

 

 

1 MAYIS  2012  MİTİNG  PROGRAMI

 

Saat 18.30                     Kuğulu Park Toplanma

                                     Kortej Yürüyüşü

                                     Sarayönü – Miting

 

Müzikler- Arda Gündüz ve Sol Anahtarı

Sunuş     - AÖA Öğrenci

 

1. Konuşma- Mehmet Seyis/DEV-İŞ Gn. Başkanı 

2. Konuşma- Arslan Bıçaklı TÜRK-SEN Gn. Başkanı     

3. Konuk Konuşma- Pambis Kyrıtsıs/PEO Gn. Sekreteri

4. Konuk Konuşma- SEK Temsilcisi. 

 

 

1 MAYIS 2012 MİTİNGİNİ BİRLİKTE ORGANİZE EDECEK ÖRGÜTLER

 

1-  DEV-İŞ                                        19- Liman-Sen

2-  TÜRK-SEN                                  20- Sağlık-Sen

3-  KTAMS                                        21- Daü-Sen                           

4-  KTÖS                                          22- Daü-Bir-Sen                     

5-  KTOEÖS                                     23- Basın-Sen                         

6-  Devrimci Genel-İş                        24- Mec-Sen

7-  Emek-İş                                       25- Çağ-Sen

8-  Petrol-İş                                       26- CTP-BG

9-  Mağusa Türk Genel-İş                27- TDP

10- Güç-Sen                                     28- BKP

11- BES                                            29- YKP

12- El-Sen                                        30- KSP

13- Tel-Sen                                      31- DKB

14- Koop-Sen                                   32- Kıbrıs Pir Sultan Abdal Kültür 

15- Tıp-İş                                         33- Baraka Kültür Merkezi

16- TES                                            34- Barikat

17- Bank-Sen                                    35- Hava Sen

18- Gıda-Sen                                    36- KTMMOB

 

 

1 Mayıs  Tertip  Komitesi

DEV-İŞ,      TÜRK-SEN,          KTÖS,         KTAMS,      KTOEÖS

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 792 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler