1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. 1 MAYIS COŞKUSU
1 MAYIS COŞKUSU

1 MAYIS COŞKUSU

1 Mayıs İşçi Bayramı, bazı sendika, sivil toplum örgütü ve siyasi partilerin düzenlediği mitingle bu akşam Lefkoşa Atatürk Meydanı’nda (Sarayönü) kutlandı. Dev-İş, Türk-Sen, KTÖS, KTAMS ve KTOEÖS’ün yer aldığı 1 Mayıs Tertip Komitesi’nin

A+A-

 

 

1 Mayıs İşçi Bayramı, bazı sendika, sivil toplum örgütü ve siyasi partilerin düzenlediği mitingle bu akşam Lefkoşa Atatürk Meydanı’nda (Sarayönü) kutlandı.

Dev-İş, Türk-Sen, KTÖS, KTAMS ve KTOEÖS’ün yer aldığı 1 Mayıs Tertip Komitesi’nin organizasyonuyla Kuğulu Parkta toplanan kalabalık, Girne Caddesi güzergahından, sloganlar atarak Sarayönü’ne yürüdüler.

Mitinge katılanlar, “Bu memleket satılık değil, özelleştirmeye hayır”, “Yaşasın 1 Mayıs”, “Statüko Elini Yakamızdan Çek”, “Sınırsız silahsız, askersiz, garantörsüz sosyalist Kıbrıs” şeklinde pankartlar açarken; emlak mağduru olduğunu iddia eden bir grup da “Kıbrıs’ta şantajı durdurun. 6 Mayıs’taki müzayedeyi durdurun” diye pankart açtı.

Mitingde Arda Gündüz ve Sol Anahtarı şarkılar seslendirirken Devrimci İşçi Sendikaları Federasyonu (Dev-İş) Genel Başkanı Mehmet Seyis, Türk İşçi Sendikaları Federasyonu (Türk-Sen) Genel Başkanı Arslan Bıçaklı, PEO Genel Sekreteri Pambis Kyritsis ile SEK Örgütlenme Sekreteri Dimitris Mihaili birer konuşma yaptı.

Yürüyüş ve mitinge katılanlar arasında, II. Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, Meclis’te temsil edilen CTP ve TDP’nin Genel Başkanları Özkan Yorgancıoğlu ve Mehmet Çakıcı ile Meclis dışındaki birçok partinin, sendikanın ve sivil toplum örgütünün yetkilileri de yer aldı.

SEYİS

Devrimci İşçi Sendikaları Federasyonu (Dev-İş) Genel Başkanı Mehmet Seyis, KKTC’de sorunların günden güne arttığını ifade etti ve Türkiye’deki AKP hükümeti ile UBP hükümetinin sistemli şekilde yürüttüğü ekonomik, sosyal, ve kültürel değişim programlarının Kıbrıslı Türklerin toplumsal varlığını tehdit ettiğine vurgu yaptı.

Azınlığa düşürülen Kıbrıslı Türklerin siyasi iradesinin gasp edildiğini ve kültürel yapısının değiştirildiğini söyleyen Seyis, “Artık neredeyse her yeni güne Kıbrıslı Türklerin alışkın olmadığı nefret uyandıran bir vakayla uyanıyoruz. Bizim ülkemizi kendi insanımıza yaşanmaz kılıyorlar” dedi.

Özel sektörde çalışan yerli ve yabancı emekçilere köle muamelesi yapıldığını ve hükümetin buna göz yumduğunu söyleyen Seyis, yasalarda demokratik düzenlemelerin yapılması yanında iş yerlerine sıkı denetimler gerçekleştirilmesini ve özel sektör işçilerinin örgütlenmesinin önünün açılmasını istedi.

Kıbrıs sorununun çözümü yönünde liderliklerin federal çözüme zorlanması gerektiğini de belirten Seyis, “Kıbrıslı emekçilerin ancak siyasi çözümle birçok sorundan kurtulabileceğini” kaydetti.

BIÇAKLI

Daha sonra konuşan Kıbrıs Türk İşçi Sendikaları Federasyonu (Türk-Sen) Genel Başkanı Arslan Bıçaklı da, “Öyle bir zamandan geçiyoruz ki yalan meslek oldu” dedi ve hükümet yetkililerini verdikleri sözlere, imzaladıkları anlaşma ve protokollere uymamak ve bunlara aykırı davranmakla suçladı.

UBP’yi seçim öncesinde söylediklerinin tersini yapmakla eleştiren Bıçaklı, “KTHY’de zarfı kaybettiler hala bulamadılar, uçaklar uçacaktı, hala uçamadı, Maliye Bakanı ‘ekonomi uçuyor’ diye açıklama yapıyor. KTHY uçaklarıyla uçtuysa gitti gideceği yere gelmez bir daha” diye konuştu.

Lefkoşa Türk Belediyesi çalışanlarının imzalanan protokollere rağmen hala ödenmediğine dikkat çeken Bıçaklı, özelleştirme konusunda hükümetin sivil toplumun sesine kulak vermediğini, ülkenin mallarının bir bir satılacağını savundu ve “Kurumları yönetemiyorsunuz ve ekonomik sıkıntı var diye ülkedeki kurumları satamazsını” dedi.

Bıçaklı, hükümet yetkililerinin halktan fedakarlık yapmasını istediğini ancak kendilerinin fedakarlık yapmadığını da savundu.

“Bitmek tükenmek bilmeyen bir çile” olarak nitelediği Kıbrıs sorununun artık çözülmesi gerektiğini de kaydeden Bıçaklı, adanın küçük olduğunu ama hem Kıbrıslı Türk hem de Rumlar’ı sığacak kadar büyük olduğunu dile getirdi.

KYRİTSİS VE MİHAİLİ

PEO Genel Sekreteri Pambis Kyritsis ile SEK Örgütlenme Sekreteri Dimitris Mihaili de konuşmalarında, ada bölünmüş oldukça hiçbir kazanımın kalıcı ve istikrarlı olmayacağını savundular, çözüm istemlerini dile getirdiler ve müzakerelerin çözüme varmanın tek yolu olduğunu vurguladılar.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 1217 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler