1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. 1 HAFTADA 4 VAKA
1 HAFTADA 4 VAKA

1 HAFTADA 4 VAKA

Lefkoşa’da salmonella endişesi!.. 1 hafta içerisinde 4 kişinin salmonella bakterisi nedeniyle hastaneye başvurduğu iddia edildi SALMONELLA ENDİŞESİ Salmonella bakterisinin sebep olduğu rahatsızlık nedeniyle Lefkoşa Devlet Hastanesi’ne 1

A+A-

 

 

Lefkoşa’da salmonella endişesi!.. 1 hafta içerisinde 4 kişinin salmonella bakterisi nedeniyle hastaneye başvurduğu iddia edildi

SALMONELLA ENDİŞESİ

 

Salmonella bakterisinin sebep olduğu rahatsızlık  nedeniyle Lefkoşa Devlet Hastanesi’ne 1 haftada 4 kişinin başvurduğu iddia edildi. Bu kişilerde salmonella bakterisine rastlanması sonucu, tedaviye başlandığı öğrenildi. Telefonla ulaştığımız Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Mustafa Akçaba, konu hakkında bir bilgisi bulunmadığını söylerken, hastaneden bilgi alacağını ifade etti.

Ancak ilerleyen saatlerde Akçaba telefonlarına yanıt vermedi. Lefkoşa Devlet Hastanesi Başhekimi Rifat Siber ise, bir salgının söz konusu olmadığını ifade ederek, “Tehlike söz konusu değil” vurgusunda bulundu.

SALMONELLA NEDİR?

“Salmonella gıda yoluyla bulaşan hastalıklar içerisinde önemli bir yer tutar. Salmonella normalde tavukların yumurtalıklarında bulunan bir bakteridir. Yumurtanın çiğ olarak veya iyi pişirilmeden tüketilmesi halinde bakteri insana geçiyor ve hastalık yapıyor. Özellike sağlıksız koşullarda üretilen süt ve süt ürünlerinden bulaşıyor. Gıda zehirlenmesinden tifoya kadar pek çok hastalığa neden olabiliyor. Salmonellanın en ağır formu salmonella tifo bakterisiyle oluşan tifodur. En hafif formu da gıda zehirlenmesidir. Yumurta, tavuk eti, mayonez, süt, peynir gibi ürünlerde özellikle yumurtanın çiğ kullanıldığı pasta ve kremalarda bulunuyor. Yumurta soğukta saklanması ve üretim tarihinden sonra belirli sürede tüketilmesi gereken bir besin. Uygun sıcaklıkta saklanmadığı taktirde içerisindeki salmonella bakterisi hızla üreyebiliyor. Salmonella 56 derecede ölür. Gıdalar uygun sıcaklıkta bekletilmez, iyi pişirilmez veya pastörize edilmezse bu bakteriler kolayca ürer."

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 1127 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler