1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. 1 EYLÜL DÜNYA BARIŞ GÜNÜ
1 EYLÜL DÜNYA BARIŞ GÜNÜ

1 EYLÜL DÜNYA BARIŞ GÜNÜ

Kuzey Kıbrıs ve Güney Kıbrıs’tan bazı siyasi partiler ve sivil toplum örgütleri, 1 Eylül Dünya Barış Günü dolayısıyla ortak etkinlik düzenleyecek. Siyasi partiler ve sivil toplum örgütleri, “çözüm yönünde ilerlemek için tek yolun görüşmeler o

A+A-

 

 

 

 

Kuzey Kıbrıs ve Güney Kıbrıs’tan bazı siyasi partiler ve sivil toplum örgütleri, 1 Eylül Dünya Barış Günü dolayısıyla ortak etkinlik düzenleyecek.

Siyasi partiler ve sivil toplum örgütleri, “çözüm yönünde ilerlemek için tek yolun görüşmeler olduğu ve taksimin hoş görü gösterilip kabul edilemeyeceğini” vurguladılar ve anlaşmaya varılacak bir çözümün bulunması için, uluslararası düzeyde ilgili bütün tarafları, çabalarını yoğunlaştırmaya davet etti.

Kuzey Kıbrıs ve Güney Kıbrıs’tan, 1 Eylül Dünya Barış Günü için birlikte hareket eden siyasi partiler ve sivil toplum örgütlerinin temsilcileri, ara bölgede yer alacak ortak etkinliklerini ve Barış Günüyle ilgili ortak açıklamalarını düzenledikleri basın toplantısında duyurdular.

Ara bölgede yer alan Dayanışma Evi’nde düzenlenen basın toplantısında, hazırlanan ortak metnin Türkçesini Kıbrıs Türk Orta Eğitim Öğretmenler Sendikası (KTOEÖS) Genel Sekreteri Şener Elcil, Rumcasını da PEO Genel Sekreteri Pappis Kyritsis okudu.

Basın toplantısında verilen bilgiye göre, 1 Eylül’de, Kıbrıslı Türk katılımcılar saat 19:00’da Kuğulu Park’ta toplanacak ve 19:30’da hareket ederek 20:00’de etkinliğin yapılacağı Lefkoşa Ledra Palace bölgesinde hazır olacak. Saat 20:00’de başlayacak etkinlikte ise iki konuşma gerçekleştirilecek, ardından Kuzey ve Güney’den müzik grupları barışla ilgili ortak şarkılar söyleyecek.

ELCİL: “ATEŞ ÇEMBERİNİN ORTASINDA DURAN BİR YER”

KTÖS Genel Sekreteri Şener Elcil, ortak açıklamayı okumadan önce kısa bir konuşma yaptı. Elcil, emperyalizmin bölgede başlattığı kirli çıkar savaşlarının ortasında Kıbrıs’ın bir ateş çemberinin ortasına duran bir yer durumuna geldiğini kaydetti.

Elcil, bu kirli savaşların barışın bir erdem olduğunu hatırlatması açısından önemli olduğunu da dile getirerek, “savaşı yaşamış insanlar olarak Suriye ile Türkiye’nin Güney Doğusu’nda yaşanan acıları paylaştıklarını” ifade etti.

Şenel Elcil konuşmasının ardından ortak açıklamayı okudu.

ORTAK AÇIKLAMA

Açıklamada dünyanın her yerinde yaşanan ekonomik krizin gittikçe derinleştiği kaydedildi, işsizlik ve toplu göçlerin artmasının yeni ırkçılık dalgalarına neden olduğu, ortaya çıkan sorunların ise dünya dengelerini bozarak, barışı tehlikeye soktuğu belirtildi.

“Küresel ekonomik krizin sonuçlarının Kıbrıslıları da etkilediği ancak Kıbrıslıların karşı karşıya olduğu ciddi tehlikenin bölünmenin devamı olduğu” ifade edilen açıklamada, “Kıbrıs bölünmüş bir durumda kalmaya devam ettikçe, çalışanların hiçbir kazanımının kalıcı ve istikrarlı olmayacağı” vurgulandı.

“ÇÖZÜM YÖNÜNDE İLERLEMEK İÇİN TEK YOL GÖRÜŞMELER”

“Kıbrıs’ın yeniden birleşmesi, yabancı askeri güçlerin varlığından kurtulması, vasiler ve hamiler olmaksızın, tüm Kıbrıslılar için barış, güvenlik refah koşullarının yaratılması için istikrarlı ve kararlı bir biçimde mücadeleye devam ediyoruz” denilen açıklamada, çözüm yönünde ilerlemek için tek yolun görüşmeler olduğu da vurgulandı ancak görüşme masasında geriye gidişler olduğuna işaret ederek bundan memnuniyet duyulmadığı kaydedildi.

Zamanın geçmesinin mevcut durumun kalıcılaşmasına yardımcı olduğu dile getirilen ortak açıklamada, üzerinde anlaşmaya varılacak bir çözümün bulunması içim uluslar arası düzeyde ilgili bütün taraflar çabalarını yoğunlaştırmaya davet edildi.

“TAKSİM KABUL EDİLEMEZ, HOŞ GÜRÜYLE KARŞILANAMAZ”

Taksimin hoşgörüyle karşılanmayacağı ve kabul edilemeyeceği de dile getirilen açıklamada, “Hedefimiz, 23 Mayıs ve 1 Temmuz anlaşmaları temelinde tek egemenlikli, tek vatandaşlıklı ve tek uluslar arası kimlikli bir devleti öngörecek olan ve BM’nin ilgili kararlarında belirildiği şekilde siyasi eşitliğin olacağı iki bölgeli, iki toplumlu federasyon çözümüdür” ifadeleri yer aldı.

 

1 EYLÜL DÜNYA BARIŞ GÜNÜ’NDE ORTAK ETKİNLİK DÜZENLEYECEK KATILIMCI PARTİ VE ÖRGÜTLER:

 

AKEL

CTP

TDP

BKP

YKP

 

PEO

DEV-İŞ

KTAMS

KTÖS

KTOEÖS

BES

 

BARIŞ DERNEĞİ

ÇAĞ-SEN

BASIN-SEN

GÜÇ-SEN

DAÜ-SEN

DAÜ-BİR-SEN

EDON

TIP-İŞ

PİR SULTAN ABDAL DERNEĞİ

BARAKA KÜLTÜR MERKEZİ

Cyprus Chamber of Fine Arts (EKATE)

Proodeftiki Primary School Teachers movement

OLTEK

Proodeftiki Secondary School Teachers movement

Bicommunal Initiative of Relatives of Missing Persons and Victims of War "Together We Can!"

Kontea Heritage Foundation

Writers Union

Stop the War Coalition

Cyprus Publisher’s Association – KIB-Ya Y

Limassol Civil İnitiative ‘Solution-Reunification-Peace”

United Turkish Cypriot and Greek Cypriot Teachers Platform

İskele Citizens Initiative

Management Center

Socialist İnitiative

Symfiliosi / Uzlaşma / Reconciliation

Peace Association

New Cyprus Association

Left Wing

Association of Turkish Cypriot Artists and Authors

Federation of Cypriot Organizations in Greece – OKOE, Athens

Federation of Cypriot Organizations in Greece - Youth OKOE, Athens

Bicommunal Chorus

Cooperative Workers Trade Union - KOOP-SEN

Cyprus Turkish Association for Democracy – KTDD, London

Cypriot Science Education Health and Solidarity Association – KIBES, Instabul

KGP – Cyprus Youth Platform

UCP – United Cyprus Platform of the Overseas Cypriot Organizations

Bi-Communal Peace Initiative

Cyprus Reunification Movement

German-Cypriot Forum –DFZ, Berlin

Workers Democracy

Youth Against Nationalism

NGO Support Centre

Hands Across the Divide

IKME Sociopolitical Studies Institute

Peace Centre

Women Into Action

Union of Cypriot Refugees in Greece (EKPE), Athens

Association of Historical Dialogue and Research

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 920 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler