1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. 1 EYLÜL DÜNYA BARIŞ GÜNÜ
1 EYLÜL DÜNYA BARIŞ GÜNÜ

1 EYLÜL DÜNYA BARIŞ GÜNÜ

Cumhuriyetçi Türk Partisi- Birleşik Güçler (CTP-BG) 1 Eylül Dünya Barış Günü çerçevesinde çeşitli etkinlikler düzenleyecek. 1 Eylül’de Ledra Palas’ta iki toplumlu etkinliğe katılacağını açıklayan CTP-BG, 31 Ağustos’ta Kadın Örgütü tarafı

A+A-

 

 

Cumhuriyetçi Türk Partisi- Birleşik Güçler (CTP-BG) 1 Eylül Dünya Barış Günü çerçevesinde çeşitli etkinlikler düzenleyecek.

1 Eylül’de Ledra Palas’ta iki toplumlu etkinliğe katılacağını açıklayan CTP-BG, 31 Ağustos’ta Kadın Örgütü tarafından çocuklar için etkinlik düzenleyecek. 4 Eylül’de ise Gazimağusa Namık Kemal Meydanı’nda Türkiyeli sanatçı Zülfü Livaneli’nin de katılacağı şölen var.

CTP-BG Genel Sekreteri Asım Akansoy yaptığı yazılı açıklamada, “İnsanlık, Dünya Barış Günü’nü bu yıl yine savaşlar eşliğinde kutlamaya hazırlanıyor. Silah baronlarının esir aldığı dünya, çocukların kanlı sabahlara uyandığı, patlayan bombaların hiç susmadığı bir yer olmaya devam ediyor” dedi.

“Mayınlara basmadan, tellere takılmadan, bombalarla uyanmadan yenecek bir dilim ekmeğin umuduyla yine bir ‘Barış Günü’ yaklaşıyor ve insanlar bu barış ateşinin etrafında buluşmaya hazırlanıyor” diyen CTP-BG Genel Sekreteri Akansoy, Kıbrıs’ta kalıcı barışa olan susamışlığın, güvenliğe, istikrara ve sürdürülebilir gelişmeye, yani dünya ile bütünleşmeye, Kıbrıslı Türklerin kendi kendisini yönetmesine, özgür günlere dair olduğunu belirtti.

Ortak vatan ve ortak çıkara dayalı bir gelecek, karşılıklı kabul edilebilir, siyasi eşitliğe dayalı, iki bölgeli iki toplumlu Federal Kıbrıs hedefiyle mümkün olduğu görüşünü dile getiren Akansoy, “Gerek Kıbrıslı Türk, gerekse Kıbrıslı Rum çocukların, gençlerin ve ailelerin, bu güvenli ve istikrarlı ortak gelecekten çıkarı büyüktür. Sadece çocukların görmesi gereken güzel günler için bile bu kavgayı vermek yüce bir değerdedir” dedi.

Bölgenin giderek ısındığı, halkların şiddetle baskı altına alındığı bir dönemden geçildiğini, Ortadoğu’nun yine kan içinde kaldığına işaret eden Aklansoy, şu ifadelere yer verdi:

“Halkların kendi kaderlerini, geleceklerini belirleme hakkının öneminden hareketle, ne eli kanlı diktatörler tarafından ezilen ne de emperyal güçlerce şiddete, çatışmaya teşvik edilen siyasi müdahaleler sonuç alıcı olacaktır. Demokratik ve özgür Ortadoğu ancak halkların kendi sosyal kültürel ve zengin tarihsel geçmişleri ve siyasi iradeleri ile şekillendiği ölçüde sağlanabilecektir.”

Kıbrıs Rum egemenlerin, çözümsüzlük koşullarında tek yanlı hidrokarbon arayışına girişmesinin, önümüzdeki günlerin şaka kaldırmaz, güç yarışına ve sıcak gelişmelere kapı açtığını belirten Akansoy, ne bu tür tek yanlı girişilmelerin, ne de bu yanlışa yanlışla cevap verecek askeri güç oyunlarının kabul edilebilir olmadığını ifade etti.

LEDRA PALAS’TAKİ ETKİNLİK

CTP-BG olarak, her yıl olduğu gibi bu yıl da 1 Eylül’de Ledra Palas’ta iki toplumun sivil örgütleriyle buluşacak olmanın heyecanını yaşadığını kaydeden Akansoy, Dev-İş ve PEO sendikalarının öncülüğü ve Ortak Barış İnisiyatifi’nin desteğiyle gerçekleştirilecek Barış organizasyonunda CTP’nin yerini alacağını açıkladı.

ZÜLFÜ LİVANELİ DE KATILACAK

Akansoy’un açıklamasına göre, Dünya Barış Günü nedeniyle 31 Ağustos’ta CTP Kadın Örgütü Lefkoşa Gençlik Merkezi’nde saat 18.00’da çocuklar için etkinlik düzenleyecek

4 Eylül’de saat 20.00’de Mağusa’da Namık Kemal Meydanı’nda “CTP-BG, Dünya Barışı için her yerde, her dilde!” konulu Barış Şenliği yapılacak. Şenlikte Kıbrıslı Türk sanatçılar Arda Gündüz ve Umut Albayrak şarkılar; Neşe Yaşın kendi şiirlerini Erol Refikoğlu da Fikret Demirağ şiirleri sunacak.

Etkinliğe Türkiye’nin tanınmış sanatçılarından, dünya barış elçisi Zülfü Livaneli de katılarak konser verecek.

Akansoy açıklamasını “Küçücük bir adandan koca dünyaya ‘barış’ diye haykırmak için, çocukların savaş sirenlerini değil, okul zillerini beklemesi için, Ortadoğu’da yaşanan vahşete ‘dur’ diyebilmek için, katliamların son bulması, barut kokusunu yeryüzünden temizlemek için tüm halkımızı Barış Günü etkinliklerine katılmaya davet ederim” sözleriyle tamamladı.

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 1119 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler