1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. '1 EURO'YA PİRGO - DİLLİRGA'YA'
1 EUROYA PİRGO - DİLLİRGAYA

'1 EURO'YA PİRGO - DİLLİRGA'YA'

Yeşilırmak kapısının açılmasıyla birlikte, Pirgo - Dillirga bölgesinde ikamet edenlerin şahsi araçlarıyla yaklaşık bir saat 10 dakikada, Lefkoşa’ya gidebildiklerini yazdı

A+A-

 

 

Yeşilırmak kapısından yapılan geçişlerle ilgili olarak bugün Rum basınında yer alan bir haberde, kapının açılmasından bu yana geçen 16 ay içerisinde; 66 bin 573 Kıbrıslı Rum’un Kuzey Kıbrıs’a, 70 bin 979 Rum’un Güney Kıbrıs’a ve 20 bin 497 Kıbrıslı Türk’ün de Güney Kıbrıs’a geçtiği ifade edildi.

Alithia gazetesi; “1 Euro’ya Pirgo - Dillirga’ya” başlıklı haberinde, Yeşilırmak kapısının açılmasıyla birlikte, Pirgo - Dillirga bölgesinde ikamet edenlerin şahsi araçlarıyla yaklaşık bir saat 10 dakikada; küçük otobüslerle ise 1 Euro’luk bilet karşılığında yaklaşık bir buçuk saatte Lefkoşa’ya gidebildiklerini yazdı.

Yeşilırmak kapısının açılmasının, Pirgo’ya yönelik turist akışı için büyük bir perspektif açtığını kaydeden gazete, Yeşilırmak kapısının açılmasıyla birlikte ortaya çıkan avantajlar konusunda “Barikatların Açılması Komitesi Başkanı” Andreas Karos’tan görüş aldıklarını belirtti.

Açıklamasında, Yeşilırmak kapısının açılmasıyla birlikte, şehirleşme eğiliminin ilkokul, ortaokul ve lisenin faaliyet gösterdiği Pirgo’yla sınırlı kalacağı değerlendirmesinde bulunan Karos, “Pirgo sakinlerinin sayısının şu an bin 500 civarında olduğunu, ancak birkaç yıl önce bu rakamın 3 bini aştığını” ifade etti.

Yeşilırmak kapısının açılmasının faydalarının büyük olduğunu söyleyen Karos, Pirgo sakinlerinin tarımsal ve diğer ürünlerinin Yeşilırmak kapısı üzerinden kolaylıkla “Lefkoşa”daki pazarlara ulaşabildiğini kaydetti.

Erenköy barikatının Lefke barikatıyla paralel olarak açılması için gösterilen çabalara da değinen Karos, Erenköy barikatının açılması durumunda, Pirgo sakinlerinin Baf’a gitmek için yarım saat kazanacaklarını ifade etti.

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 1627 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler