Erdinç Gündüz

Erdinç Gündüz

Yazarın Tüm Yazıları >

1 Ekim ve KC

A+A-

Rum komşularımız 1 Ekim’de Kıbrıs Cumhuriyeti’nin Kuruluş (!!!) yıldönümünü kutlamışlar büyük bir törenle. Yunan F16’lar da varmış bu sefer. Gürül gürül geçmişler tören alanının üzerinden.

Gençler belki de bilmezler. Orta yaşlılar ve yaşlılar arasında da unutanlar olabilir. Kıbrıs Cumhuriyeti’nin Kuruluş Yıldönümü diye kutlanan bu ‘1 Ekim’ nedir ne değildir ? 

  1. 1 Ekim, Kıbrıs Cumhuriyeti’nin gerçek kuruluş tarihi değildir. Kıbrıs Cumhuriyeti’nin gerçek kuruluş  tarihi 16 Ağustos 1960’dır. (Cumhuriyetin Kuruluşu resmen, 15 Ağustos’u 16 Ağustos’a bağlayan gece yarısı  ilan edilmiştir.) Uzun yıllar da Kuruluş Yıldönümü olarak ’16 Ağustos’ kutlanmıştır.
  2. 1 Ekim, Rumların, Kıbrıs’daki EOKA faaliyetlerinin başladığı tarihtir.
  3. 1963 olayları sonrasında Devlet’in yönetimini tümüyle eline geçiren Rumlar, keyfi bir kararla, Cumhuriyetin Kuruluş kutlamalarını 1 Ekim’e almıştır.

Bilmeyenler öğrensin, unutanlar da hatırlasın istedim...

“Vurulur”

Ülkemizin en kahraman, en hiddetli, en sert, en şiddetli politikacıları sıralamasında, en öndeki yerini yıllardır korumayı başaran Dışişleri Bakanımız yine kükredi. Hem de taa ABD’de. Başka başka  ‘önemli’ düşüncelerini de paylaştı. Bir tanesi de şuydu:

Ne dedi ? “Rumlar adına petrol arayanlar gerekirse vurulur..” dedi.                    

Çok merak ediyorsanız, Sn. Bakan’nın sözünü ettiği petrol şirketlerinin hangileri ve kimlere ait olduklarını az zahmetli bir araştırmayla bulmanız mümkün. Bunları ‘vurma’nın ne anlama gelebileceğini ve sonuçlarının neler olabileceğini de hayal etmeye çalışın artık.

Sn. Bakan, kendi adına veya Dışişleri Bakanı olduğu KKTC adına konuşuyorsa eğer, ya bizim bilmediğimiz bir silah var elinde, ya da, hemen arkasında, bizim bilmediğimiz çok çok büyük bir güç

Bu arada,

Annan Planı referandumu döneminde de Sn. Ertuğruloğlu’nun silahlanıp Beşparmak Dağlarına çıkacağını açıkladığını da, hatırlamayanlara hatırlatalım.

Başkanlık Sistemi

Başbakanımız diyor ki,  “Başkanlık Sistemi artık iyice düşünülmeli...”.

Çok merak ettim... Daha iyi bir sistem olabileceği için mi ? Yoksa, Anavatan bu sisteme geçtiği için mi ?

Malum... Anca beraber kanca beraber... Anavatan ne yapıyorsa doğrudur ve biz de aynısını yapmalıyız... Anavatan nasıl yönetiliyorsa biz de aynı şekilde yönetilmeliyiz... Anavatan çolcuklara nasıl eğitim veriyorsa, biz de aynını yapmalıyız... Anavatan Avrupa saati yerine Suudi saatini tercih ediyorsa, biz de aynını yapmalıyız...  

Sahi.... ‘Sol’ trafikten, Anavatan’daki gibi ‘Sağ’ trafiğe ne zaman geçiyoruz ?

Çok merak ettim de....

Vatandaşlıklar

Golifa gibi dağıtılan ‘vatandaşlıklar’ konusu Meclisimizde ciddi tartışma konusu olmuş İlgili Bakan da çıkıp rakamlarla cevap varmiş. “Sizin zamanınızda (CTP’ye) 4922, bizim zamanımızda da 9294 vatandaşlık verildi...” demiş.

Aritmetik’le aram hiç iyi olmadı hayatım boyunca. Ama toplama-çıkarmayı, çarpmayı bölmeyi bilirim. 9294’den 4922’yi çıkardım karşıma 4372 rakamı çıkıverdi. Ve anladım ki,  +4372 sayısı pek de önemsenecek bir fark değilmiş !!!...

 


Sokak Ağzı

“U-21 TC Milli Futbol Takımı geldi, Güney’in U-21 Milli Takımı ile maçını yaptı ve döndü. Larnaka’da Kıbrıs Cumhuriyeti ve TC Bayrakları yan yana dalgalandı... Milli Marşlar da çalındı... KKTC halkı da ağzı açık bir şekilde uzaktan baktı bir kez daha...”

***

“Las Vegas’daki saldırı ile ABD bir şok daha yaşadı. Merakla bekledim saldırıyı hangi Müslüman örgüt üstlenecek diye. Amerikalılar da peşin hükümlülükleriyle öyle düşündüler önce. Ama sonra, hep birlikte hayal kırıklığı (!)  yaşadık. Makineli tüfeğin başındaki ne Müslüman bir örgüttenmiş, ne de bir Müslüman... Has Amerikalı bir manyakmış...”

***

“Arada bir ‘seçim’ geliyor gündeme son zamanlarda. Başbakan çıkıp ‘Nisan 2018’ diyor Başbakan Yardımcısı ‘Öyle bir karar yok...’ diyor.... Yahu en azından bazı önemli şeylerde olsun anlaşıp benzer şeyler söyleseniz artık.....”

***

“Tarlalar, ovalar üniversite doldu. Ne memleked be.... Bir da şikayed ederig...İsviçrede bile bu gadar üniversite yokdur vallahi....”

***

“Yani ciddi ciddi gene Fellah Saatine geçeceyig ? Geçen sene yaşananlara rağmen ? Merag ederim bu sene da benzeri birşey olursa kim üstlenecek sorumluluğu ?”

***

“Müjdeeee... Biz farketmediydik ama ekonomik durum bomba gibiymiş... Galiba ha patladı ha patlayacak durumda... Patlarsa neler olacak acaba ?”

***

 

 

Bu yazı toplam 1648 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar