1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. %0 ARTIŞA TEPKİLER SÜRÜYOR
%0 ARTIŞA TEPKİLER SÜRÜYOR

%0 ARTIŞA TEPKİLER SÜRÜYOR

KAMU-İŞ asgari ücrete yapılan %0 artışa tepki gösterdi. KAMU-İŞ Genel Başkanı Sami Dilek imzasıyla gönderilen açıklamanın tam metni şöyle; “%14.70 ARTIŞ YAPILMALIYDI” “Asgari ücret tespit komitesinin hükümet kanadı ve işverenleri temsi

A+A-

KAMU-İŞ asgari ücrete yapılan %0 artışa tepki gösterdi. KAMU-İŞ Genel Başkanı Sami Dilek imzasıyla gönderilen açıklamanın tam metni şöyle;

 

“%14.70 ARTIŞ YAPILMALIYDI”

 

“Asgari ücret tespit komitesinin hükümet kanadı ve işverenleri temsil eden komite üyeleri ülkemizin kalkan içinde bulunduğu dar boğazı her zaman olduğu gibi göstermelik olarak ederek asgari ücreti artırmadan 1300 TL olarak bırakmıştır.

Her zaman olduğu gibi bu yılda ülkenin gerçeklerini yok kabul eden işveren ve hükümet kanadı, gerçekleri yansıtmayan bahanelerle asgari ücreti yükseltmemiştir.

Devletin kendisinin açıkladığı hayat pahalılığı oranını dahi asgari ücrete dahil etmeyen zihniyet asgari ücretle çalışan kesimleri açlıkla boğuşmaya terk etmiştir.

2011 yılı içerisinde döviz farklarından dolayı % 25’in üzerinde maaş ve ücretlerin erozyona uğradığı, döviz değişimlerinin halkımıza yansıttığı zamlar da dikkate alındığında Kıbrıs Türk Halkı açlık sınırının da ötesine çekilmiştir.

Yeni tespit edilmesi öngörülen asgari ücrete en azından Devletin, Planlama Örgütü tarafından açıklanan % 14.70 oranındaki hayat pahalılığı indeksi eklenerek açıklanması gerekmekte idi.

İşverenlerin ortaya koyduğu bahanelerle, çalışanların sosyal sigorta yatırımlarını bile yatıramadıkları hacitasyonu alışılagelmiş bir şikayet olarak göründüğü, zaten ekonominin en parlak zamanlarında bile sosyal sigorta primleri ve ihtiyat sandığı primlerini yatırmaktan kaçınıldığı gerçekleri ortadadır.

12.01.2012 tarihinde tespit edilen asgari ücretin kabul edilmesi mümkün olmadığı, bu davranışı protesto ettiğimizi ve süre içerisinde resmi itirazımızı yapacağımızı kamuoyuna açıklarız”.

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 886 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler