1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. %0 ARTIŞA TEPKİLER SÜRÜYOR
%0 ARTIŞA TEPKİLER SÜRÜYOR

%0 ARTIŞA TEPKİLER SÜRÜYOR

Felek, Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nda asgari ücretle çalışanların da temsilcisinin bulunmasının önemine dikkat çekti. Açıklamanın tam metni şöyle;

A+A-

 

Dev-İş Genel Sekreteri Hasan Felek, asgari ücrete yapılan %0 artışı eleştirdi. Felek, Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nda asgari ücretle çalışanların da temsilcisinin bulunmasının önemine dikkat çekti. Açıklamanın tam metni şöyle;

 

“İşbirlikçi Ulusal Birlik Partisi, Asgari Ücrete % 0 “artış” yaparak, kimin hükümeti olduğunu bir kez ortaya koymuştur.

 

1 Ekim 2009 tarihinden itibaren, asgari ücrete hiç bir artış ve düzenleme yapılmazken, vatandaşların temel ihtiyaçlarına yüzlerce kez zam yapılmıştır. Sadece Elektriğe yapılan zam Asgari Ücretle yaşayan ailelerin hayatlarını karartmıştır.

 

Devlet Planlama Örgütünün 2011 yılı için açıkladığı hayat pahalılığı oranını 14.72 olarak belirlerken, asgari ücrete hiç bir artış getirilmemesi bu hükümetin ne kadar vicdansız ve  aymazlık içinde olduğunu göstermektedir.

 

DEV-İŞ Asgari Ücrete hiç bir artış yapılmamasını, Entegrasyon politikalarının bir parçası olarak değerlendirmektedir. Burdaki esas amacın Kıbrısın Kuzeyindeki ücretlerin, Türkiye’deki ücretle ki (Türkiye’deki asgari ücret brüt 500.00 TL civarındadır) eşitlenmesi öngörülmektedir. Bu tutum emekciler ve asgari ücretliler tarafından asla kabul edilir bir durum değildir.

 

İşveren sendikaları şu andaki asgari ücretin (brüt 1,300.00 TL)’nin de aşağıya çekilmesini talep ederek çalışanlarla dalga geçmektedirler. Asgari Ücret Komisyonunda, işveren ve devlet tarafının oyları ile belirlenen bu kararı, şiddetle protesto eder, Ulusal Birlik Partisi hükümetini ve  Çalışma Bakanını derhal istifaya çağırırız.

 

DEV-İŞ öncelikle özel sektörde çalışan emekcilerin, sendikalaşmasının önündeki engellerin kaldırılmasını, Asgari Ücret Tespit Komisyonunda, asgari ücretle çalışanların temsilcisinin bulunmasını ısrarla talep etmektedir. Bunlar yapılmadıktan sonra her yıl çalışanlar aleyhine oynanan bu tiyatroyu seyretmeye devam edeceğiz.”

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 804 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler