1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. '%0 ARTIŞ'A TEPKİ
%0 ARTIŞA TEPKİ

'%0 ARTIŞ'A TEPKİ

Asgari ücretteki %0 artışa ilk tepki KTAMS’dan geldi. "Emekçi düşmanı, sermayenin hükümeti Ulusal Birlik Partisi..."

A+A-

Asgari ücrete %0 artışa ilk tepki KTAMS’dan geldi.

KTAMS Başkanı Ahmet Kaptan’ın açıklamasını tam metni şöyle

 

 

 

“Emekçi düşmanı, sermayenin hükümeti Ulusal Birlik Partisi asgari ücrete 2012 yılı için hiçbir artış yapmayarak 1300TL brüt bırakmış ve on binlerce insanı mağdur etmiştir.

Asgari ücret tespit komisyonunun bugünkü toplantısında işveren ve devlet temsilcilerinin asgari ücretin sabit kalması yönündeki önerisine, işçi temsilcisi sendikaların 5 ret oyuna rağmen 10 kabul oyu ile asgari ücret 2012 yılı için artırılmamıştır.

İktidar olduğu günden itibaren çok açık bir şekilde emeği ile geçinen çalışanları ezen UBP hükümeti, işveren sermaye kesminin yanında yer alarak komisyondaki arabuluculuk misyonunu da ortadan kaldırmıştır. Her şey çok açık ve net ortadadır. UBP hükümeti çalışanların değil, lüks içinde yaşamlarını süren sermaye kesminin yanındadır.

1300 TL brüt asgari ücretli bir çalışan bugün için 1131 TL net ücret almaktadır. Peki buradan hükümete soruyoruz.

 

·        DPÖ verilerine göre 2011 yılı için %14.72 gerçekleşmiş bir enflasyonun olduğu bir ortamda asgari ücreti sabit bırakarak neyi amaçlıyorsunuz?

·        Gerçekleşen enflasyon ve hiçbir artış yapılmamasından dolayı bugün için 1131 TL net maaş alan bir asgari ücretlinin 166.48 TL maaş kaybını kim karşılayacaktır?

İşveren kesmi ise özelde elektrik zamlarına karşı hükümete yönelik eylem yaparken bugün asgari ücretin artmaması için hükümet ile işbirliği yaparak kendi elektrik maliyetlerini asgari ücretliye yüklemektedir.

Bir kere daha görülmüştür ki hükümet eden UBP ve onların finansörü sermaye, işbirliği içerisinde emekçileri yoksulluk sınırı altında çalışmaya mahkum etmektedir.

Biz KTAMS olarak tüm özel sektör çalışanlarını emekçilerin hakkını gerileten bu hükümete karşı birlik olmaya ve sendikalarda örgütlenmeye davet ediyoruz”.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 880 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler